Реалізація Цілей Стійкого Розвитку ООН
Екологічний проект «#ЗЕленаКраїна – Врятуй ліса Карпат!»
Оприлюднено 10 вересня, 2019
Eко-проект #ЗЕленаКраїна – Врятуй ліса Карпат!®
Врятуй ліса Карпат!
В той час, коли останні 10 років весь світ завзято рухається в напрямку реалізації 17 цілей сталого розвитку людства, встановлених ООН, та ратифікованих майже усіма країнами, в Україні продовжується злочинне знищення біосфери. Потужні промислові підприємства працюють без відповідних фільтрів та засобів очищення відходів. Масово знищуються ліса під час чорної добичі бурштину та біоти Карпат через незаконні або невідповідні нормам вирубки.
Діяльність ПРОООН та програми сталого розвитку «Україна 2020» де факто була заблокована колишньою владою. Ми, Міжнародний Благодійний Фонд Розвитку Біосферних поселень, маємо сподівання що нова влада приділить достатньо уваги екологічним проблемам в Україні.
В рамках Указу Президента України №543/2019 «Про розвиток регіону українських Карпат», Закону України «Про державно-приватне партнерство», програми "Україна 2020" МФРБП виступає з ініціативою реалізації програми «#ЗЕленаКраїна – Врятуй ліса Карпат!». Ця програма - одне із декількох системних рішень, що були сформовані під час Першого Міжнародного Біосферного Форуму, що був організований МФРБП у Чернівецькій області в Червні 2019 року.
Програма розроблена Фондом та входить у проект сформований із 3-х окремих програм. Програма «#ЗЕленаКраїна – Врятуй ліса Карпат!» включає в себе такі основні напрямки:
- Реалізацію програми сталого розвитку України;
- Інформування українців про Глобальні цілі сталого розвитку, затверджені ООН;
- Збереження природного середовища гір;
- Забезпечення екологічної безпеки в регіоні,
- Відновлення лісів та оптимізації структури ландшафтів;
- Залучення понад 4 млн. українців до еко-ініціатив;
- Розвиток лісового господарства;
- Розробка пішохідних та кінних еко-стежок українськими Карпатами та будівництво счасних Туристичних баз (опорних пунктів) у ключових точках стежок;
- Розвиток гірського туризму;
- Освітні екологічні проекти по всій Україні;
- Наукові проекти вивчення Українських Карпат;
- Збереження історико-культурної спадщини;
- Побудову в Україні громадянського суспільства;
- Створення нових робочих місць;
Програма розрахована на 3 роки 2020-2023 роки. Орієнтовний розмір бюджету програми складає 500 000 Євро (14 000 000 Грн)
Програма є освітнім, соціальним проектом, спрямованим на поширення інформації, щодо 17 цілей сталого розвитку серед найактивніших верств населення.
Інтерактивне залучення більше ніж 4000000 громадян до реалізації державної програми сталого розвитку України, збереження лісів, затвердженню принципів громадянського суспільства.
Програма є міжнародною. До її реалізації на другому етапі, долучаються країни карпатського регіону: Польща, Румунія, Словаччина, Угорщина, Чехія, Сербія, Австрія.
Опис програми
#ЗЕленаКраїна – Врятуй ліса Карпат!
В Україні налічує більше 6 мільйонів власників авто. Це активні верстви населення, віком від 20 до 60 років, і саме на їх залучення спрямований проект.
Нами створюється інтерактивний інформаційний ресурс із використанням сучасних соціальних мереж та інтернет технологій, присвячений природі Карпат, біотам карпатських лісів з описанням 17 цілей сталого розвитку та предметними посиланнями на їх реалізацію.
Для того, щоб вивчення цієї теми було цікаво людям, щоб вони могли реалізувати своє бажання долучатися до рятування лісів, нами розроблена наступна концепція:
Ми виробляємо 1000000 автомобільних ароматизаторів із фетру українського виробництва, у вигляді силуетів дерев, що ростуть в Карпатах. Кожен з чотирьох видів ароматизаторів містить крім слогану, назви проекту, логотипу 17 цілей стійкого розвитку, QR код, який дозволяє будь кому, хто знаходиться в авто з цим ароматизатором, будь-то водій або пасажири, долучитися до програми, зайти на сайт, зареєструватися, розповсюдити інформацію, прийняти участь у проекті, отримати призи. Серед яких: відпочинок в Карпатах, участь у проектах туристичних стежок в Карпатах, залучення дітей до реалізації екологічних програм, та ін.
30% бюджету проекту використовуються на створення розплідника червонокнижних рослин, наукові роботи вивчення біот Карпат та сьогоднішньої реальної екологічної ситуації в Карпатському регіоні, наукові роботи щодо можливості інтродукції в карпатському регіоні швидкорослих дерев (павлонії, меренги та інших) для зберігання українських пралісів і швидкого отримання ділової деревини.
Крім того, проект включає в себе проведення низки прес-конференцій із залученням відповідних фахівців Державного Лісового Агентства, науковців НАН України, Ботанічних садів та молодих науковців профільних ВНЗ задля вивчення та поширення в Україні такого напрямку лісництва як АГРОЛІСНИЦТВО – «їстівний ліс» або agroforestery.
В рамках проекту буде підготовлено серію освітніх уроків із залученням відповідних фахівців та співробітників лісництв, які мають відповідну освіту. Вони проходитимуть в Україні з 2020 по 2021 рік в усіх школах України.
Проведення олімпіад серед школярів із наданням переможцям можливості відпочити в Карпатах у дитячому освітньому таборі, що буде створено на базі Карпатського Міжнародного Науково-Дослідного Освітнього Пермакультурного Центру.
Ми вважаємо що одна з причин хижої вирубки лісів – поганий розвиток екологічного, зеленого туризму. Відсутність туристичних екологічних троп - своєрідного громадського контролю за лісами. Тому одна з фаз реалізації проекту включає в себе розробку мережи туристичних стежок. З будівництвом сучасних пунктів відпочинку. Пункти відпочинку будуть виконані у форм-факторі геодезичного куполу, що відповідає сучасним трендам в архітектурі, та дає можливість збудувати їх у будь якому місці швидко, легко та не знищуючи дерева Карпат. Концепція такого будинку вже відпрацьована в Карпатському Міжнародному Науково-Дослідному Освітньому Пермакультурному Центрі.
Основною метою еко-проекту «#ЗЕленаКраїна – Врятуй ліса Карпат!» є розвиток Українських Карпат, створення в Україні громадянського суспільства та покращення життя людей.
Все це неможливе без Карпатських лісів. Серед основних завдань проекту, є такі:
- Реалізація програми сталого розвитку України;
- Інформування українців про Глобальні цілі сталого розвитку, затверджені ООН;
- Збереження природного середовища гір;
- Забезпечення екологічної безпеки в регіоні,
- Відновлення лісів та оптимізації структури ландшафтів;
- Залучення понад 4 млн. українців до еко-ініціатив;
- Розвиток лісового господарства;
- Розробка пішохідних та кінних еко-стежок українськими Карпатами та будівництво сучасних Туристичних баз (опорних пунктів) у ключових точках стежок;
- Розвиток гірського туризму;
- Освітні екологічні проекти по всій Україні;
- Наукові проекти вивчення Українських Карпат;
- Збереження історико-культурної спадщини;
- Побудову в Україні громадянського суспільства;
- Підвищення екологічної свідомості українців;
- Створення інструментів громадського контролю;
- Покращення ситуації щодо незаконної рубки лісів Карпат;
- Підготовка наукових робіт;
- Проведення освітніх заходів;
- Створення науково-дослідних ділянок дерев, що швидко ростуть, та вивчення нюансів їх інтродукції в Карпатах;
- Створення близько 150 робочих місць;
Очікувані результати програми
#ЗЕленаКраїна – Врятуй ліса Карпат!
Реалізація програми «#ЗЕленаКраїна – Врятуй ліса Карпат!» сприятиме підняттю рівня екологічної свідомості українців, розвитку громадянського суспільства, розвитку карпатського регіону, збереженню лісів Карпат, зниженню викидів CO2 та реалізації Цілей сталого розвитку людства. Успішна реалізація програми дозволить масштабувати цей проект та долучити до нього мешканців карпатського регіону з інших країн, таким чином це допоможе у вирішенні спільних з країнами ЄС проблем розвитку Карпат зокрема, у таких сферах як:
• Підвищення конкурентоспроможності (збільшення кількості екологічних проектів пов’язаних з зеленим туризмом, гірським та лісним здоровим відпочинком, збільшення кількості робочих місць);
• Посилення економічної співпраці (розвиток зелених індустрій, сталий розвиток туризму, в тому числі шляхом збереження історико-культурної спадщини, розвиток інноваційних екосистем);
• Розбудову демократичного громадянського суспільства в Україні (участь понад 4-х мільйонів українців в еко-проекті, внутрішньому туризмі – дозволить підвищити рівень громадського контролю за використанням надр, лісів та екологічною ситуацією в Карпатах )
• Підвищення якості довкілля (захист та раціональне управління природними ресурсами, створення розплідників та наукове вивчення можливостей інтродукції рослин та дерев);
• Зміцнити співпрацю на міждержавному, міжрегіональному та місцевому рівнях, в тому числі між країнами, що входять до складу ЄС, та країнами, що не є членами Європейського Союзу.